Kim właściwie jest koordynator badań klinicznych? Na czym polega praca koordynatora badań klinicznych? Jakie są możliwości rozwoju koordynatora badań klinicznych? Co należy do jego codziennych obowiązków w ośrodku badań klinicznych? Poniżej znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć rozważając pracę na stanowisku koordynatora badań klinicznych. Zaczynajmy!
Wspomnieliśmy już, że koordynator badań klinicznych pracuje w ośrodku badań klinicznych (Trial Site). Ośrodkiem badawczym może być szpital, centrum medyczne, przychodnia lub inna placówka medyczna, spełniająca kryteria określone w protokole badania. W ośrodku badawczym prowadzi się rekrutację pacjentów, przeprowadza wizyty kontrolne oraz co bardzo istotne, pacjenci zostają zaopatrzeni w leki.
Obowiązki Koordynatora badań klinicznych
Głównym zadaniem koordynatora badań klinicznych jest usprawnienie pracy ośrodka badawczego.
Szukając pracy w badaniach klinicznych możesz spotkać się z następującymi synonimami tego stanowiska: CRC, Clinical Research Coordinator, Site Coordinator, Study Coordinator.
Koordynator badań klinicznych organizuje pracę ośrodka, czuwa nad przestrzeganiem protokołu badania oraz wspomaga badaczy w prowadzeniu badania, tak by było prowadzone w najwyższym standardzie, zgodnym z GCP (Good Clinical Practice). Koordynator odpowiada także za planowanie procedur badaniowych, wizyt pacjentów i monitorów.
Obowiązkiem koordynatora jest także uzupełnienie elektronicznych baz danych oraz przestrzeganie regularnego wypełniania dokumentacji badaniowej. CRC uczestniczy także w wizytach monitora w ośrodku oraz wszelkich audytach i inspekcjach. Na jego głowie jest także zaopatrzenie ośrodka w lek, materiały badaniowe i inne potrzebne środki.
Koordynator odpowiada także za współpracę i kontakt ośrodka z monitorem badania oraz firmą zlecającą prowadzone badanie.
Zarobki Koordynatora badań klinicznych
Koordynator badań klinicznych bez doświadczenia zarabia średnio 4100 zł, natomiast osoba z ponad 2 letnim doświadczeniem w tej dziedzinie może liczyć na średnie zarobki rzędu 5 000 zł (maks 10 000 zł). Źródło znajdziesz tutaj.
Koordynator badań klinicznych może być zatrudniony bezpośrednio w ośrodku lub firmie CRO- Contract Research Organization (rzadziej farmaceutycznej), w której zostaje oddelegowany do pracy we wskazanym w protokole badania miejscu. Bazę firm CRO możesz znaleźć tutaj.
Rozwój koordynator badań klinicznych
Oczywiście i na tym stanowisku znajdziesz możliwości awansu i rozwoju. Zależą one przede wszystkim od tego czy jesteś zatrudniony w ośrodku, czy firmie CRO.
Jeśli ośrodek badań jest dużą, wyspecjalizowaną placówką, możesz obejmować stanowiska kierownicze, zarządzając coraz to większą grupą osób oraz przejmując coraz większą odpowiedzialność. W przypadku firm CRO, możesz przejść na stanowiska managerskie i zarządzać grupą koordynatorów badań, odpowiadając między innymi za ich szkolenie i przygotowywanie do pracy.
Umiejętności
Rozważając pracę na tym stanowisku, warto przyjrzeć się umiejętnościom kluczowym w tej pracy. Oczywiście wymagania poszczególnych pracodawców mogą się różnić, jednak zaobserwowaliśmy pewien schemat:
- dobra organizacja czasu,
- odporność na stres i umiejętność jasnego myślenia w sytuacjach kryzysowych,
- umiejętność szybkiego reagowania i łatwość w nawiązywaniu nowych kontaktów,
- podstawowa wiedza na temat badań klinicznych (którą możesz zdobyć realizując kursy takie jak Clinical Trial Associate),
- język angielski na poziomie komunikatywnym.
Mamy nadzieję, że nasze kompendium okaże się dla Ciebie przydatne! Pozostając w temacie pracy koordynatora badań klinicznych mamy dla Ciebie coś jeszcze
O tym jak wygląda praca koordynatora badań klinicznych w praktyce rozmawialiśmy z mgr farm. Martyną Sojką w wywiadzie #insider_talk. Wywiad możesz przeczytać klikając tutaj
A przed rozmową kwalifikacyjną koniecznie sprawdź naszą bazę wiedzy- badania kliniczne.
Sprawdź sam!
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o badaniach klinicznych!