Rozważasz karierę w badaniach klinicznych, ale nie wiesz od czego zacząć? Mamy dla Ciebie podpowiedź! W tym artykule przeczytasz o tym dlaczego warto rozpocząć swoją przygodę w badaniach klinicznych od stanowiska Clinical Trial Trainee.
Badania kliniczne są jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin branży farmaceutycznej. Praca w badaniach klinicznych daje ciekawe perspektywy rozwoju, wymaga ciągłego poszerzania swojej wiedzy i otwartości na nowe możliwości. Ponadto branża badań klinicznych należy do najbardziej lukratywnych i chętnie obieranych ścieżek rozwoju zawodowego, szczególnie dla osób o wykształceniu medycznym oraz absolwentów kierunków pokrewnych, biologicznych czy chemicznych. O tym gdzie możesz pracować decydując się na branżę badań klinicznych pisaliśmy tutaj.
Dlaczego warto zdecydować się na stanowisko Clinical Trial Trainee?
Na pewno nie zdziwi Cię, że większość osób, które obejmują obecnie wysokie stanowiskach w badaniach klinicznych, zaczynało swoją karierę od stażu (prawdopodobnie właśnie na stanowisku Clinical Trial Trainee) Staż na stanowisku Clinical Trial Trainee daje ogromną ilość możliwości, zarówno w budowaniu sieci kontaktów, jak i nabywaniu cennych umiejętności, tj. zarządzanie czasem i zadaniami. Wśród zalet stażu należy także wymienić duży zakres różnego rodzaju obowiązków, za wykonywanie których w większości przypadków nie jesteś obarczony całkowitą odpowiedzialnością. Oznacza to, że staż daje Ci możliwość uczenia się w stabilnym i mało stresującym środowisku.
Co warto wiedzieć?
Wiele firm farmaceutycznych co roku uruchamia rekrutację na różnego rodzaju programy stażowe, pamiętaj więc, żeby w okresie kwiecień- lipiec, śledzić strony poświęcone rekrutacjom. Więcej na temat tego, gdzie szukać ofert stażowych pisaliśmy tutaj.
Kiedy już znajdziesz odpowiednią dla Ciebie ofertę stażową, konieczne jest to, żebyś dobrze przygotował się do rozmowy rekrutacyjnej. Już na tym etapie, będą sprawdzane Twoje wiadomości z zakresu badań klinicznych, dlatego polecamy Ci zainwestowanie w szkolenia lub kursy. Możesz także zajrzeć do naszej bazy wiedzy, w której znajdziesz niezbędne informacje do powtórki przed rozmową rekrutacyjną.
O rozmowie rekrutacyjnej w badaniach klinicznych pisaliśmy tutaj.
ClinIcal Research Trainee
Clinical Research Trainee (CRT), Clinical Research Intern, czyli stażysta w dziale badań klinicznych (Clinical Management) posiada bardzo szeroki zakres obowiązków. Pracując na tym stanowisku możesz sprawdzić, czy badania kliniczne to właściwa ścieżka kariery dla Ciebie. Zadania stażysty różnią się w zależności od firmy. Poniżej wyszczególniliśmy część z nich.
Zadania
Do Twoich zadań podczas stażu będzie należało głównie wspomaganie pracy pozostałych pracowników działu Clinical Management. Podczas codziennej pracy, będziesz mieć okazję współpracować z monitorami badań klinicznych oraz pracownikami wyższego szczebla. Pod ich ścisłym nadzorem będziesz uczestniczyć w ocenie jakości pracy ośrodka badawczego w kontekście prawidłowej realizacji protokołu i przestrzegania obowiązujących przepisów. Będziesz mieć okazję zarządzać bieżącymi problemami, śledzić postępy poszczególnych badań, kontrolować statusy wniosków rejestracyjnych oraz zapoznać się i zarządzać dokumentacją prowadzonego badania.
Pamiętaj, że rozpoczynając staż w badaniach klinicznych, przez pierwsze kilka dni, odbywać będziesz wszystkie konieczne szkolenia umożliwiających m.in. późniejszą pracę z dokumentacją badania klinicznego.
Wynagrodzenie
Niektóre firmy organizują płatne programy stażowe, inne niekoniecznie.
Umiejętności
Doświadczenie na stanowisku stażysty nie jest wymagane, jednakże jeżeli chcesz zacząć pracę jako CRT musisz być absolwentem lub studentem ostatnich lat kierunków medycznych i pokrewnych, w tym biologicznych czy chemicznych. Musisz wykazywać się podstawową znajomością zasad GCP oraz biegle posługiwać się komputerem i pakietami biurowymi. Bardzo ważna jest także dobra znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie.
Co jeszcze warto wiedzieć?
To stanowisko jest skierowane dla osób o bardzo dobrych umiejętnościach organizacyjnych, dobrze radzących sobie w rozwiązywaniu problemów. Wymagane jest także umiejętne zarządzanie czasem i wyznaczanie priorytetów, a także łatwość w nawiązywaniu relacji ze współpracownikami oraz osobami z zewnątrz. Praca jako Clinical Research Trainee to praca przede wszystkim biurowa. W kolejnych wpisach znajdziesz inne przydatne informacje dotyczące stanowisk i możliwości rozwoju w badaniach klinicznych. Nie zapomnij także odwiedzić naszej bazy wiedzy, w której znajdziesz niezbędne pojęcia konieczne do pracy jako stażysta w dziale badań klinicznych (Clinical Management).
Bazę wiedzy znajdziesz tutaj, a opis stanowisk Clinical Trial Associate oraz Monitor badań klinicznych znajdziesz tutaj i tutaj.
Sprawdź naszą stronę na Facebooku, profil na Instagramie oraz grupę Praca i staże w farmacji.
Sprawdź sam!
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o badaniach klinicznych!