HTA, czyli Ocena Technologii Medycznych (ang. Health Technology Assessment) – weryfikacja technologii medycznych w oparciu o dowody, mówiące o jej skuteczności, bezpieczeństwie i opłacalności. Składa się z analizy efektywności klinicznej (wykonywanej zgodnie z zasadami EBM), analiz ekonomicznych (wykonywanych zgodnie z zasadami farmakoekonomiki) oraz analizy wpływu refundacji danej technologii na budżet płatnika (w polskim systemie zdrowotnym – na budżet Narodowego Funduszu Zdrowia). HTA ma rosnące znaczenie dla podejmowania decyzji o refundacji technologii medycznych, stanowiąc racjonalną podstawę tych decyzji.
Ocena Technologii Medycznych jest bardzo interdyscyplinarna i opiera się na wiedzy oraz umiejętnościach z zakresu farmakologii, epidemiologii, prawa, ekonomii, biostatystyki, i wielu innych.
Komu potrzebna jest znajomość HTA?
Metodologia HTA jest szeroko stosowana w Polsce przy podejmowaniu decyzji refundacyjnych. Z tego powodu powinna być bardzo dobrze znana:
- urzędnikom Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia,
- pracownikom AOTMiT,
- ubiegającym się o refundację przedstawicielom firm farmaceutycznych (szczególnie pracownikom działów Market Access),
- analitykom w prywatnych firmach, zajmujących się tworzeniem procedur HTA dla zleceniodawców.
HTA na świecie
Większość krajów na świecie posiada instytucje nadzorujące i regulujące Health Technology Assessment. Jedną z pierwszych instytucji państwowych, regulujących ocenę technologii medycznych, udostępnianych ubezpieczonym obywatelom w ramach państwowej opieki zdrowotnej był brytyjski instytut NICE. W Polsce ocenę technologii medycznych zgodnie z odpowiednimi wytycznymi przeprowadza Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Natomiast na przykład we Włoszech w 11 regionach kraju występują lokalne przepisy, umożliwiające zarządzanie działaniami i procesami HTA na poziomie regionalnym (Abruzja, Basilicata, Emilia-Romania, Lacjum, Liguria, Lombardia, Piemont, Apulia, Sycylia, Toskania i Wenecja Euganejska). Instytucjami regulującymi ocenę technologii medycznych we Włoszech na szczeblu krajowym są: AIFA i AGENAS.
Lista agencji w poszczególnych krajach nadzorujących ocenę technologii medycznych dostępna jest TUTAJ.
Czym jest EUnetHTA?
EUnetHTA jest to organizacja zrzeszająca w Unii Europejskiej agencje ds. ocen technologii medycznych (EUnetHTA). Głównym celem jej istnienia jest skuteczna wymiana informacji i ujednolicenie procedur w zakresie HTA. Również polska Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji jest jej członkiem.
Do głównych korzyści ze współpracy pomiędzy agencjami możemy zaliczyć:
- wymianę doświadczeń,
- pozyskanie dostępu do danych udzielanych EUnetHTA przez współpracujące pomioty odpowiedzialne,
- śledzenie trendów rozwoju HTA,
- networking.
Sprawdź sam!
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o Market Access