Praca w dziale badań klinicznych, czyli Clinical Management | badania kliniczne

Praca w dziale Clinical Management brzmi trochę tajemniczo. Jednak to nic innego, jak zarządzanie badaniem klinicznym, czyli praca jako asystent, a następnie monitor badań klinicznych! Jakie są możliwości rozwoju w dziale badań klinicznych? Jak wygląda ścieżka kariery w Clinical Management? O tym przeczytasz w dzisiejszym artykule.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, praca w dziale Clinical Management związana jest z zarządzaniem badaniem klinicznym. Jest to dział, w którym pracują osoby odpowiedzialne za prowadzenie i koordynację badań klinicznych. Zatem poszukując pracy jako Clinical Trial Associate czy Monitor, nie zdziw się, że w ogłoszeniu możesz przeczytać o tym dziale!

Poniżej znajdziesz schemat, na którym przedstawiliśmy możliwości rozwoju w dziale Clinical Management. Opisaliśmy dla Ciebie także zadania, za które odpowiedzialne są osoby pracujące na poszczególnych stanowiskach.

Clinical Trial Associate

Clinical Trial Associate jest pierwszym stanowiskiem w hierarchii działu Clinical Management. Stanowisko to można zająć po odbyciu praktyk w tym dziale lub bezpośrednio odpowiadając na oferty pracy.

Stanowisko to umożliwia dokładne zapoznanie się z czynnościami administracyjnymi wykonywanymi przez monitorów badań, poprzez wspieranie ich w codziennych obowiązkach i pracy z dokumentacją badań. Ponadto CTA odpowiada za nadzór nad kontraktami, płatnościami oraz współpracuje z vendorami, czyli dostawcami usług i produktów niezbędnych do poprawnego przeprowadzenia danego badania.

Jednym z obowiązków CTA jest także przygotowywanie tłumaczeń medycznych.
Na tym stanowisku wymagana jest podstawowa wiedza dotycząca badań klinicznych, którą możesz nabyć korzystając z kursów, takich jak Clinical Trial Associate.

 

Clinical Research Associate

Clinical Research Associate (CRA), to Monitor badań klinicznych. Stanowisko to wymaga uporządkowanej i gruntownej wiedzy oraz umiejętności wykorzystania jej w praktyce.

Monitor badań klinicznych odpowiada za nadzór i wsparcie pracy ośrodka prowadzącego badanie. Ponadto CRA czuwa nad bezpieczeństwem pacjenta i szkoli zespół ośrodka, w celu zachowania właściwych standardów i jakości badania. Odpowiada także za poprawność i zgodność zbieranych danych z protokołem badania.

Osoba kontaktowa

Monitor przeprowadza także wizyty monitorujące w ośrodkach badawczych- jest pośrednikiem pomiędzy zespołem badawczym a sponsorem badania. To z CRA w pierwszej kolejności kontaktują się badacze i inni członkowie zespołu ośrodka, w problematycznych sytuacjach, w tym zdarzeniach, które nie mają jasno opisanej procedury w protokole badania.

By zwiększyć swoje szanse na szybki awans z CTA na CRA, konieczne jest nieustanne poszerzanie swojej wiedzy. W tym celu warto skorzystać ze specjalistycznych kursów, tj. Monitor badań klinicznych.

Lead Clinical Research Associate

Lead Clinical Research Associate jest osobą, która odpowiada za pracę operacyjną zespołu monitorów, asystentów, specjalistów ds. rejestracji, itd. odpowiedzialnych za dane badanie. Lead CRA działa na poziomie lokalnym, koordynując pracę zespołu znajdującego się np. na obszarze danego kraju.

Weryfikuje pracę, raporty lokalnego zespołu, terminowość wizyt monitorujących oraz odpowiada za szkolenie zespołu lokalnego. Jest osobą kontaktową dla całego zespołu odpowiadającego za prowadzenie badania klinicznego, w związku z czym, zwykle posiada nienormowany czas pracy.

 

Wyższe stanowiska

Dział Clinical Management daje wiele możliowści awansu na wyższe stanowiska, wsród których należy wymienić Clinical Operation Managera, Global Clinical Trial Managera oraz Global Study Leadera.

Clinical Operation Manager

Clinical Operation Manager odpowiada za badanie prowadzone w danym regionie – np. na terenie Europy. Odpowiada za rekrutację uczestników badania, budżet, ośrodki, planowanie pracy, terminowość, prognozy, zarządzając regionalnym zespołem operacyjnym. Jest odpowiedzialny także za przygotowywanie dokumentów badaniowych dla danego regionu oraz opracowanie planu operacyjnego badania.

Global Clinical Trial Manager

Global Clinical Trial Manager- odpowiada za całą część operacyjną badania, planuje i zarządza projektem w części klinicznej na poziomie globalnym. Ustala jego budżet oraz prowadzi niezbędne negocjacje. W przypadku firm CRO i farmaceutyczynych, global CTM  jest to osoba odpowiedzialna za wspieranie pracy Global Study Leadera.

Global Study Leader

Global Study Leader, inaczej Global Project Manager, zarządza całym projektem badawczym, to znaczy, że jest odpowiedzialny za całe badanie kliniczne. Buduje zespół, odpowiada za budżet, koordynuje pracę zespołów i deleguje zadania, a także tworzy tzw. plany zarządzania ryzykiem. Jest to najwyższe stanowisko w hierarchii działu Clinical Management.

Jak zauważyłeś praca w badaniach klinicznych jest bardzo różnorodna i każdy może znaleźć coś dla siebie.

Tutaj pisaliśmy o tym, jakie działy firm, związane są z prowadeniem badań klinicznych

Szukając pracy w firmie CRO, nie zapomnij zajrzeć do naszej bazy firm, którą przygotowaliśmy dla Ciebie po to, by ułatwić Ci pracę , podobnie jak naszą bazę wiedzy🙂

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter
Czytaj dalej

Powiązane posty

Pharmacovigilance i Medical Monitoring | badania kliniczne

Monitorowanie bezpieczeństwa farmakoterapii dotyczy nie tylko leków już dostępnych na rynku, ale także tych będących w fazie badań klinicznych. Pharmacovigilance i Medical Monitoring, to dwa bardzo ważne działy, nadzorujące jakość prowadzonego badania klinicznego. Czym różnią się od siebie stanowiska Pharmacovigilance

Rozmowa kwalifikacyjna w badaniach klinicznych

Rozmowa kwalifikacyjna podczas rekrutacji na staż czy pierwsze stanowisko w badaniach klinicznych jest bardzo dużym przeżyciem. Na co zwrócić uwagę, przygotowując się do pierwszej rozmowy rekrutacyjnej? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek dzięki którym świetnie zaprezentujesz się podczas każdej rozmowy kwalifikacyjnej.

Gdzie szukać staży w badaniach klinicznych?

Decyzja podjęta- chcesz rozwijać się w kierunku badań klinicznych. Pozostaje jednak pytanie gdzie szukać staży w badaniach klinicznych? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek jak ułatwić sobie to zadanie. Kursy i wiedza teoretyczna stanowią doskonałą podstawę do rozpoczęcia swojej kariery w

Przewiń do góry