fbpx
działy firm farmaceutycznych

Działy firm farmaceutycznych | badania kliniczne

Wcześniej pisaliśmy już o tym w jakich firmach i instytucjach możesz podjąć pracę w badaniach klinicznych. Dziś chcemy przybliżyć Ci działy firm farmaceutycznych oraz CRO, które związane są z badaniami klinicznymi i w których także możesz szukać zatrudnienia. Zaczynajmy!

Pewnie nie zaskoczył Cię fakt, że badaniami klinicznymi nie zajmuje się jeden lecz kilka działów korporacji farmaceutycznych, które ściśle ze sobą współpracują. Badanie kliniczne jest bardzo dużym przedsięwzięciem, z tego względu angażują się w nie różne działy firm farmaceutycznych. W dużych korporacjach międzynarodowych oraz firmach CRO (Clinical Research Organization) możemy wyróżnić następujące jednostki:
działy firm farmaceutycznychFirmy CRO (Clinical Research Organization) przeprowadzają badanie kliniczne na zlecenie sponsora badania, czyli np. firmy farmaceutycznej, nie posiadającej swojego działu koordynującego badania. Na ten temat pisaliśmy więcej tutaj.

Działy firm farmaceutycznych

Jak widzisz na powyższej grafice w firmach możemy wyróżnić kilka działów powiązanych z badaniami klinicznymi. Pokrótce omówimy teraz każdy z nich.

Clinical Management

Clinical Management, jest to dział zajmujący się zarządzaniem badaniami klinicznymi, a jego pracownicy odpowiedzialni są za koordynowanie poszczególnych badań. To właśnie w tym dziale pracują Monitorzy badań klinicznych, wspierani przez Asystentów (Clinical Trial Associate) i Stażystów (Clinical Trial Trainee). Monitorzy odpowiedzialni są za przestrzeganie protokołu badania oraz poprawną pracę ośrodków badań klinicznych, w których prowadzone jest badanie. Więcej na temat stanowisk w dziale Clinical Management możesz przeczytać tutaj.

Start-up badań klinicznych

Start-up jest działem, którego pracownicy odpowiedzialni są za rejestrację badania klinicznego oraz skompletowanie i przygotowanie  dokumentacji niezbędnej do jego rozpoczęcia. Praca działu Start-up’u jest bardzo odpowiedzialna, wymaga także kontaktu z urzędami państwowymi, Komisją Bioetyczną oraz doskonałej orientacji w bieżących przepisach prawnych dotyczących badań. O obowiązkach Study Start-up Specialist możesz przeczytać więcej tutaj.
działy firm farmaceutycznych

Pharmacovigilance

Dział PV (Pharmacovigilance, dział monitorowania działań niepożądanych leków), podobnie jak w przypadku leków już zarejestrowanych odpowiada za zarządzanie zgłoszeniami działań niepożądanych w trakcie trwającego badania klinicznego. Tak -pracę w Pharmacovigilance i badaniach klinicznych da się połączyć 🙂

Inne działy firm farmaceutycznych

Inne działy firm farmaceutycznych to miedzy innymi dział Data Management, który tworzy zespół specjalistów, odpowiedzialnych za przetwarzanie i analizowanie zebranych w trakcie badania danych.

Zespół działu Bios & Programming odpowiada za zarządzanie systemami i bazami danych, na których oparta jest praca monitorów. Osoby te są także odpowiedzialne za aspekty techniczne oraz nowe technologie ułatwiające pracę poszczególnych działów.

Osoby pracujące w dziale Medical Writing odpowiadają za tworzenie całości dokumentacji medycznej, potrzebnej do pracy monitorów i ośrodka. Dział Medical Monitoring odpowiada natomiast za aspekty medyczne prowadzonego badania oraz szkolenie zespołu badawczego z protokołu badania.
Wśród innych działów znajduje się m. in. niezależny dział jakości (Quality), przeprowadzając audyty prowadzonych badań i czuwający nad ich zgodnością z wytycznymi ICH GCP (Dobrej Praktyki Klinicznej) oraz wewnętrznymi standardami firmy. Należy wspomnieć także o działach takich jak łańcuch dostaw, dział finansów, czy dział zaopatrzenia.

Jak zauważyłeś, w badaniach klinicznych znajdziesz dla siebie miejsce, także jeśli posiadasz wykształcenie inne niż medyczne.

Jeśli chcesz poznać inne osoby, podobnie jak Ty zainteresowane badaniami klinicznymi, koniecznie zajrzyj do naszej społeczności na Instagramie! Link znajdziesz tutaj.

Sprawdź sam!

Wszystko co powinieneś wiedzieć o badaniach klinicznych!

 

Baza wiedzy- badania kliniczne

 

Baza firm CRO

 

Kurs on-line
Clinical Trial Associate

 

Kurs on-line Monitor badań klinicznych

 

Kurs on-line Study Strat-up Specialist

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter
Czytaj dalej

Powiązane posty

Zainspiruj się

Cykl “Zainspiruj się”- rozmowa z Mateuszem Niedobą

Za nami trzecie z czterech spotkań z serii „ Zainspiruj się”, w trakcie których dostarczamy Wam dawki inspiracji do podjęcia własnej ścieżki kariery, poprzez przedstawienie postaci, które taki krok mają już za sobą. W środę 20 stycznia poznaliśmy Mateusza Niedobę,

Ile zarabia się w branży farmaceutycznej?

Rok 2020 odbił piętno w sektorze firm farmaceutycznych. Odnalezienie się w nowej sytuacji stanowiło wyzwanie dla całej branży. W okresie pandemii konieczna była reorganizacja działów sprzedaży, co nierzadko doprowadzało do restrukturyzacji. Równie ważne było znalezienie nowych sposobów na dotarcie do

Cykl Zainspiruj się! –rozmowa z Katarzyną Kopacz-Zakrzewską

Cykl “Zainspiruj się” –rozmowa z Katarzyną Kopacz-Zakrzewską

To już połowa naszego cyklu „ Zainspiruj się!” ,w ramach którego przedstawiamy Wam osoby, które nie bały się wyjść poza utarte schematy i weszły na alternatywną ścieżkę swojej kariery. W drugim tygodniu stycznia mieliśmy przyjemność poznać Kasię Kopacz- Zakrzewską, farmaceutkę,

Zainspiruj się

Cykl “Zainspiruj się” – rozmowa z Joanną Janus

Nasz najnowszy cykl “Zainspiruj się” trwający przez styczeń to seria spotkań live z osobami, które podjęły alternatywne ścieżki zawodowe i nie oglądając się na innych postanowiły odnaleźć swoje miejsce na rynku pracy. Pierwszą z tych osób była Joanna Janus, świeżo