Działy firm farmaceutycznych | badania kliniczne

Wcześniej pisaliśmy już o tym w jakich firmach i instytucjach możesz podjąć pracę w badaniach klinicznych. Dziś chcemy przybliżyć Ci działy firm farmaceutycznych oraz CRO, które związane są z badaniami klinicznymi i w których także możesz szukać zatrudnienia. Zaczynajmy!

Pewnie nie zaskoczył Cię fakt, że badaniami klinicznymi nie zajmuje się jeden lecz kilka działów korporacji farmaceutycznych, które ściśle ze sobą współpracują. Badanie kliniczne jest bardzo dużym przedsięwzięciem, z tego względu angażują się w nie różne działy firm farmaceutycznych. W dużych korporacjach międzynarodowych oraz firmach CRO (Clinical Research Organization) możemy wyróżnić następujące jednostki: Firmy CRO (Clinical Research Organization) przeprowadzają badanie kliniczne na zlecenie sponsora badania, czyli np. firmy farmaceutycznej, nie posiadającej swojego działu koordynującego badania. Na ten temat pisaliśmy więcej tutaj.

Działy firm farmaceutycznych

Jak widzisz na powyższej grafice w firmach możemy wyróżnić kilka działów powiązanych z badaniami klinicznymi. Pokrótce omówimy teraz każdy z nich.

Clinical Management

Clinical Management, jest to dział zajmujący się zarządzaniem badaniami klinicznymi, a jego pracownicy odpowiedzialni są za koordynowanie poszczególnych badań. To właśnie w tym dziale pracują Monitorzy badań klinicznych, wspierani przez Asystentów (Clinical Trial Associate) i Stażystów (Clinical Trial Trainee). Monitorzy odpowiedzialni są za przestrzeganie protokołu badania oraz poprawną pracę ośrodków badań klinicznych, w których prowadzone jest badanie. Więcej na temat stanowisk w dziale Clinical Management możesz przeczytać tutaj.

Start-up badań klinicznych

Start-up jest działem, którego pracownicy odpowiedzialni są za rejestrację badania klinicznego oraz skompletowanie i przygotowanie  dokumentacji niezbędnej do jego rozpoczęcia. Praca działu Start-up’u jest bardzo odpowiedzialna, wymaga także kontaktu z urzędami państwowymi, Komisją Bioetyczną oraz doskonałej orientacji w bieżących przepisach prawnych dotyczących badań. O obowiązkach Study Start-up Specialist możesz przeczytać więcej tutaj.

Pharmacovigilance

Dział PV (Pharmacovigilance, dział monitorowania działań niepożądanych leków), podobnie jak w przypadku leków już zarejestrowanych odpowiada za zarządzanie zgłoszeniami działań niepożądanych w trakcie trwającego badania klinicznego. Tak -pracę w Pharmacovigilance i badaniach klinicznych da się połączyć 🙂

Inne działy firm farmaceutycznych

Wśród innych działów firm farmaceutycznych wymienić należy dział Data Management, który tworzy zespół specjalistów, odpowiedzialnych za przetwarzanie i analizowanie zebranych w trakcie badania danych. Zespół działu Bios & Programming odpowiada za zarządzanie systemami i bazami danych, na których oparta jest praca monitorów. Osoby te są także odpowiedzialne za aspekty techniczne oraz nowe technologie ułatwiające pracę poszczególnych działów. Osoby pracujące w dziale Medical Writing odpowiadają za tworzenie całości dokumentacji medycznej, potrzebnej do pracy monitorów i ośrodka. Dział Medical Monitoring odpowiada natomiast za aspekty medyczne prowadzonego badania oraz szkolenie zespołu badawczego z protokołu badania. Wśród innych działów znajduje się m. in. niezależny dział jakości (Quality), przeprowadzając audyty prowadzonych badań i czuwający nad ich zgodnością z wytycznymi ICH GCP (Dobrej Praktyki Klinicznej) oraz wewnętrznymi standardami firmy. Należy wspomnieć także o działach takich jak łańcuch dostaw, dział finansów, czy dział zaopatrzenia.

Jak zauważyłeś, w badaniach klinicznych znajdziesz dla siebie miejsce, także jeśli posiadasz wykształcenie inne niż medyczne.

Jeśli chcesz poznać inne osoby, podobnie jak Ty zainteresowane badaniami klinicznymi, koniecznie zajrzyj do naszej społeczności na Instagramie! Link znajdziesz tutaj.

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter
Czytaj dalej

Powiązane posty

Działy firm farmaceutycznych | badania kliniczne

Wcześniej pisaliśmy już o tym w jakich firmach i instytucjach możesz podjąć pracę w badaniach klinicznych. Dziś chcemy przybliżyć Ci działy firm farmaceutycznych oraz CRO, które związane są z badaniami klinicznymi i w których także możesz szukać zatrudnienia. Zaczynajmy! Pewnie

Jak pandemia COVID-19 wpłynęła na badania kliniczne?

Wirus SARS-CoV- 2 zmienił porządek pracy całej branży farmaceutycznej. Przejście na  prace zdalną, wydaje się być tylko wierzchołkiem góry lodowej. Jak pandemia COVID-19 wpłynęła na badania kliniczne? Czego możemy spodziewać się w najbliższym czasie? Zabłyśnij na rozmowie rekrutacyjnej lub podczas

Możliwości pracy w ośrodku badań klinicznych

Badania kliniczne, nie mogłyby być prowadzone bez udziału ośrodków badawczych, w których prowadzi się rekrutację pacjentów, przeprowadza wizyty kontrolne, zaopatrza się pacjenta w leki oraz czuwa się nad realizacją protokołu badania. Jakie są możliwości pracy w ośrodku badań klinicznych? Możliwości

Interesariusze badań klinicznych

Pozostając w temacie badań klinicznych nie sposób pominąć tak istotnej kwestii jak interesariusze badań klinicznych. Kim są i co powinieneś o nich wiedzieć? Zapraszamy do lektury 🙂 Interesariusze badań klinicznych to osoby i instytucje zaangażowane w przebieg badania od momentu

Przewiń do góry